Ülkemiz genelinde en çok hastaneye başvurulan rahatsızlık şüphesiz üst solunum yolu enfeksiyonudur. Üstelik sadece ülkemizde değil, Dünya genelinde doktora en sık uğranan hastalık üst solunum yolu enfeksiyonudur. Bunun sebebi özellikle burun ve boğaz bölgesinde iltihaba sebebiyet veren 200’den fazla virüs üst solunum yolu enfeksiyonuna da yol açmaktadır. Özellikle sosyal iletişim daha kuvvetli olduğundan dolayı çocuklar arasında görülme olasılığı daha yüksektir. Öyle ki pek çok çocuk sene içerisinde 6-8 defa üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmektedir.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Hangi Mevsimlerde Artış Gösterir?

Üst solunum yolu enfeksiyonu özellikle sonbahar ve kış aylarında belirgin artış gösterir. Bu durumun altında yatan sebep bilinen durumun aksine havanın soğuması ve üşümek ile ilgili değildir. Buradaki temel sebep özellikle okulun açık olması dolayısıyla çocukların kaynaşmasıdır. Yine soğuklar ile doğru orantılı olarak insanların birbirleri ile daha yakın durmaları da virüsün yayılmasını kolaylaştırmaktadır.

Üst solunum yolu enfeksiyonunun kış aylarında artış göstermesinde bir diğer önemli sebep ise soğuklar sebebi ile burundaki mukozanın kurumasıdır.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları Belirtileri Nelerdir?

Üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri ve hastalık süreci yaş ile doğru orantılıdır. Genelde belirtiler hastanın virüs ile temasından 1-4 gün sonra ortaya çıkar. Genellikle hastalık süreci 1 hafta civarında sürmekte olup bu süre de yaş ve vücut direncine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu süreç çocuklar arasında 2 haftaya kadar da uzayabilmektedir.

Virüs genellikle bebeklerde huzursuzluk başta olmak üzere; uyku problemleri, hafif ateş, burunda tıkanıklık, bazı hastalarda kusma ve ishal olarak kendini gösterebilir.

Yaş itibari ile daha büyük olan çocuklarda ise burunda tıkanıklık ve akıntı, boğazda kaşıntı ve ağrı, genel yorgunluk-halsizlik, hafif öksürük olarak kendisini göstermektedir.

Soğuk Algınlığı (Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu) Ve Grip

Soğuk algınlığı ile grip arasındaki ilişkiyi anlamak son derece önemlidir. Her ne kadar üst solunum yolu enfeksiyonu (soğuk algınlığı) ile grip aynı gibi algılansa da halk arasında bilinen büyük yanlışlardan birisidir.

  • Gripte yüksek ateş görülmekte olup soğuk algınlığında ateş daha azdır.
  • Gripte hemen her zaman ciddi baş ağrısı ve halsizlik varken üst solunum yolu enfeksiyonunda bu iki durum daha az seyreder.
  • Gripte hapşırık fazla görülmezken, üst solunum yolu enfeksiyonlarında hapşırık yaygın görülmekte olan bir belirtidir.
  • Gripte boğaz ağrısına fazla rastlanmazken, üst solunum yolu enfeksiyonunda boğaz ağrısı ciddi seviyelerde olabilir.
  • Her iki rahatsızlık için de vücudu korumak, özellikle soğuklarda dikkat etmek gerekmektedir. Soğuk havaların dışında genellikle seyahatler esnasında vücut direncinin düşmesi de virüslerin etkilerini arttırmakta olup, yolculuk sonrası pek çok kişide gözlemlenmektedir. Özellikle Ankara Mersin gibi sıcak bir güzergahta bile seyredecek olsanız, dinlenme tesislerinde ve molalarda üşümemeye de dikkat etmeniz gerekir.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Nasıl Bulaşır?

Genel solunum yolu hastalıkları gibi damlacıklar ile yayılmakta olan üst solunum yolu enfeksiyonu, özellikle kapalı bir ortamda bulunan hasta bireyin hapşırmak ya da öksürmek sureti ile havaya saçtığı damlacıkların sağlıklı bireyler tarafından solunması sonucu virüs kapmaları ile oluşmaktadır. Damlacık haricinde üst solunum yolu enfeksiyonu, nesneler üzerinden de bulaşabilmektedir. Burada hasta bireyin yine hapşırması ya da öksürmesi sonucu ortama yayılan damlacıkların nesnelerin yüzeyine tutunması ve sağlıklı bireylerin bu nesneler ile temas etmesi ile virüsü vücutlarına alması etkilidir.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Nasıldır?

Üst solunum yolu enfeksiyonu tedavisi doğrudan bulunmayan bir rahatsızlıktır. Uygulanmakta olan tedaviler genel itibari ile semptomların giderilmesi ve hastanın süreci daha basit şekilde atlatmasına yöneliktir. Tedaviler genel itibari ile sürecin rahat geçmesini sağlamakla birlikte hastanın daha hızlı iyileşmesine sebep olmaz.

Category
Tags

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir