Böbrekler her ne kadar çok kritik organlar olarak görülmese de vücudumuzdaki pek çok düzenden sorumlu organlarımızdır.

Kaburga kemiklerimizin altında iki adet bulunan böbrek, şekil olarak hemen hemen fasulye gibi görünmektedir. Yaşa ve yaşam koşullarına göre değişiklik gösteren boyutlarda olan böbrekler, boyut olarak 12x6x3 boyutlarındadır diyebiliriz.

Aslına bakarsanız sağlıklı bir insan, sağlıklı bir tek böbrek ile yaşamını sürdürebilir. Hatta bazı insanlar doğuştan tek böbrekli olarak dünyaya gelmiş olabilirler.

Böbrekler Ne İşe Yarar?

Böbrekler her ne kadar değeri bilinmese de oldukça önemli organlardır. Tabi vücudumuzdaki tüm organlar son derece değerlidir. Kanın temizlenmesinde son derece büyük işlevi olan böbreklerimiz hem atıkları süzmekte hem de kandaki sıvı fazlasının vücuttan uzaklaştırılmasında rol almaktadır. Buna ek olarak böbrekler her ne kadar yeteri kadar bilinmese de kan basıncının olması gereken değerlerde tutulmasında, kan hücrelerinin üretilmesinde ve kemiklerin sağlık seviyelerinin yerinde tutulmasında rol oynarlar.

Böbrek Hastalıkları Nasıl Anlaşılır?

Human kidney on scientific background. 3d illustration
Görsel: tıklayınız.

Böbrek hastalıklarının anlaşılması oldukça kolaydır. Özellikle kendisini çabuk yorulma olarak gösterebilirler. Buna ek olarak bulantı ve kusma da gözlemlenmiştir.

Böbrek hastalıklarının anlaşılmasında bir diğer kolay yöntem idrar değişimlerini gözlemektir. İdrarın renginde ya da kıvamında bir değişiklik olursa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak gereklidir. İdrara çıkma sıklığının değişmesi, idrarın basıncında değişiklik olması, idrar yaparken yanma hissi de bazı belirtiler olarak değerlendirilebilir.

Bunlara ek olarak doğrudan böbrek ile ilişkilendirilebilen başka belirtiler de bulunmaktadır.

  • Yüksek tansiyon (kan basıncı)
  • Yüzde el ve ayaklarda şişkinlik
  • Tat alma eksikliği ve nefes kokusu
  • Solunum güçlüğü

Diyabet (Şeker Hastalığı)

Böbrek hastalıkları konusunda en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi diyabettir. Kan şekerinin kontrol edilememesi birçok böbrek hastalığına sebebiyet verebilmektedir.

Yüksek Tansiyon – Hipertansiyon (Kan Basıncı)

Böbreğin tabiri caiz ise en büyük düşmanlarından birisi de hipertansiyon yani yüksek tansiyondur. Hipertansiyon sonucunda böbrekteki kılcal damarlar büyük oranda zarar görmekte, böbrek fonsiyonunu yerine getirememektedir. Hipertansiyon kontrol altına alınamazsa böbrek kaybı dahi yaşanabilir.

Taş Hastalığı

Halk arasında en sık rastlanan rahatsızlıklardan birisi olan böbrek taşı erken müdahale edilirse korkulacak bir rahatsızlık değildir. Fakat müdahalede geç kalınırsa böbrek yapısına zarar verebilir, iltihaplanmaya yol açabilir, böbreğin kaybı ile dahi sonuçlanabilecek farklı komplikasyonlara sebep olabilir. Taşın büyüklüğü, yapısı ve şekline göre farklı tedaviler tercih edilmekte olup, doğrudan kırılma yoluna gidilebilir. Risk boyutu fazla değilse alternatif tıbba yönelinebilir. Kayseri yöresine has bir içecek olan Gilaburu suyu taş başta olmak üzere pek çok böbrek hastalığında son derece etkilidir.

Ülkemizde Böbrek Hastalıkları Kaç Kişiden Kaçında Görülmektedir?

Ülkemizde genel konjonktürde her 6 kişiden 1’i böbrek rahatsızlıkları ile tanışmaktadır. Bu oranı yüzde olarak ifade etmek gerekirse, 6 da 1 yaklaşık %15 yapmaktadır. Bu sebeple böbrek hastalıkları konusunda dikkat etmek gerekmektedir. Ülkemizin %5’i yani yaklaşık olarak 20 kişide 1’inde ise ileri evre böbrek rahatsızlıkları gözlemlenmiştir. Ülkemizde her 10 kişiden birinde (%10.1) böbrek rahatsızlıklarında ön senaryo olarak bilinen idrarda albümin kaçağı yani protein kaçağına rastlanmıştır. Tüm böbrek rahatsızlıklarının görülme oranları yaş arttıkça artış göstermektedir.

Category
Tags

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir