Covid-19 Koronavirüs Nedir?

Covid-19, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde ortaya çıkmış olan koronavirüs ailesinin mensubu bir virüstür. Esasında, grip ile aynı aileden olan bu virüs, grip virüsüne oranla çok daha ölümcül ve çok daha bulaşıcıdır. Bu sebeple hafife alınmaması gereken bir hastalıktır.

Virüsün isminin hikayesi doğrudan ortaya çıktığı yıl ile ilişkili olup, 2019 yılında Çin’de ortaya çıkması sebebi ile Covid 2019 yani Covid-19. Her ne kadar farklı tartışmalar ve değişik bulgular olsa da virüsün Çin’de bulunan Huanan hayvan pazarından ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Başlangıçta hayvanlardan insanlara geçtiği düşünülen bu virüs zamanla insanlar arasında da yayılımını sürdürmüştür. Bu noktada sorunun kaynadığında Çin Halk Cumhuriyeti’nin tedbirleri geç almasının da yattığını söyleyebiliriz.

Aslına bakarsanız Coronavirüs ailesi son derece geniş bir aile. Her ne kadar Covid-19 salgını öncesinde insanlar arasında pek bilinmemekte olsa da oldukça farklı şekillerde ortaya çıkmakta olan Coronavirüs ailesi mensubu farklı virüsler mevcuttur. Yine popüler olan Covid-19 büyük oranda solunum sistemi tahribatlarına yol açmaktayken, sindirim sistemi üzerinde etkileri bulunan farklı Koronavirüs türleri de bulunmaktadır.

Geçmişten Günümüze Covid-19

Geçmişe bir göz atmak gerekirse, şimdiye kadar gerçekleşmiş iki salgında daha Coronavirüs ailesi ile tanıştık. Tarih sahnesinde şu anda yer alan Covid-19’u da dahil edersek toplamda 3 adet ciddi Koronavirüs bulunmaktadır.

Bunların ilki, yine Covid-19’da olduğu gibi, Çin halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkmış olan Dünya genelindeki ismi ile Severe Acute Respiratory Syndrome, Türkçe ismi ile Ciddi Akut Solunum Sendromu olarak bilinen SARS virüsüdür. SARS da tıpkı Covid-19 gibi, Koronavirüs ailesinin bir mensubudur.

Tarihteki bir diğer Koronavirüs salgını Suudi Arabistan’da başlamış Dünya genelindeki ismi ile Middle East Respiratory Syndrome, Türkçe ismi ile Orta Doğu Solunum Sendromu olan MERS virüsüdür. Covid-19 ve bahsetmiş olduğumuz bu iki diğer virüs son derece ağır semptomlar göstermekte olup, oldukça ölümcül virüslerdir.

Koronavirüs (Covid-19) nasıl yayılır?

Günümüzde bu yöndeki çalışmalar henüz son netliğini kazanamamış olsa da bilinen birtakım yollar vardır. Genel perspektif olarak solunum yolları ile bulaşmakta olan Covid-19 birçok diğer solunum yolu hastalığı ile benzer bir yol izlemektedir. Ortamda bulunan virüs taşıyıcısının hapşırması ya da öksürmesi ile ağzından saçılan damlacıkların sağlıklı kişiler tarafından solunması ile virüs iki insan arasında bulaşmaktadır.

Sadece hava yolu ile de bulaşmamakta olan virüs, hasta kişiden ortama yayılan damlacıkların nesneler üzerinde tutunması ile de başka insanlara temas yolu ile geçebilmektedir.

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Covid-19 hakkında yapılan gözlemler sonucunda semptomların son derece değişkenlik gösterdiği elde edilmiştir. Koronavirüsün en belirgin semptomları yüksek solunum zorluğu, yüksek ateş ve öksürüktür. Şimdiye kadar Covid-19 belirtileri arasında burun akıntısına rastlanmamıştır. Özellikle bu belirtiler gözlendiğinde öncelikli olarak yapılması gereken kişisel tedbirlerin alınması ve toplumdan uzaklaşmaktır. İzolasyonson derece önemlidir. İzole olduktan sonra belirtilerin şiddetine göre mutlaka bir sağlık kuruluşuna da başvurmakta fayda vardır. Vakanın şiddeti doğrultusunda zatürre ve böbrek yetmezliği gözlenebilmekte, vakalar ölümle sonuçlanabilmektedir. Daha detaylı bilgilere Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Koronavirüs Tedavisi Nasıldır?

Yaygın bir yanlışı düzeltmek gerekirse, Koronavirüs üzerinde antibiyotikler etkili değildir. Antibiyotikler bakteriler üzerinde kullanılmaktadır. Koronavirüs ise isminden anlaşılacağı üzere bir bakteri değil, virüstür. Covid-19 yeni bir virüs olduğundan şu an için bilinen bir tedavisi de bulunmamaktadır. Gerçekleştirilen tedaviler virüsü yok etmeye yönelik değil, çoğunlukla semptomları azaltmaya yöneliktir. Vücudunuzun virüs ile savaşa bilmesi için özellikle sağlıklı beslenmenizi ve direncinizi yüksek tutmaya çalışmanızı öneririz. Bu noktada uykunuza ve spor alışkanlıklarınıza da dikkat etmelisiniz.

Category
Tags

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir